Wikipedie - co to je a jak do ní psát

30. 03. 2010 8:48:00
Wikipedie je vícejazyčná elektronická otevřená encyklopedie, což v překladu do lidštiny znamená, že je i v češtině, na internetu a může do ní přispívat prakticky kdokoliv. Třebas i Vy. Můžete napsat o věcech které Vás zajímají a současně se můžete hodně dozvědět o věcech které jste neznali. zaujala Vás tato možnost? Pak možná právě pro Vás je tento článek.

Tento článek je koncipován tak trochu pro ty z Vás, kteří o tom vůbec nic nevědí. Prosím tedy všeználky o trochu tolerance při hodnocení tohoto článku.

Předně bych chtěl začít tím, co je to Wiki. Tedy ne Wikipedie ale Wiki. Wiki je webová hypertextová služba, což v lidštině znamená webový systém umožňující editovat text podobně jako v textovém editoru s možností přidávat odkazy na jiné stránky a texty. Je to taková editovatelná webová stránka.
Pro anglicky dobře hovořící čtenáře tu mám jedno poučné video: Wikis in plain english. Díky systému wiki je možné tvořit i encyklopedii, což přesně dělá Wikipedie.

Wikipedie je encyklopedie postavená na principu Wiki a je otevřená pro všechny. To jí dává výhodu oproti jiným encyklopediím v počtu autorů, které má k dispozici. Tato výhoda je vyvážená několika nevýhodami, které se více nebo méně dají ošetřit pravidly. Některé z nich se pokusím vyjmenovat: Může sem psát opravdu každý, včetně autorů s nejrůznějšími (a občas i kuriozními) názory na svět, mohou zde psát různí aktivisté propagující ten či onen -jediný zaručeně správný- názor na svět, nebo prostě jen lidé, kteří neumějí psát encyklopedickým stylem, neumí se vyjadřovat, nebo jen neumí psát spisovně, česky a bez hrubek. Takoví pak často vkládají do Wikipedie tuny textu okopírované odjinud, čímž většinou porušují autorská práva nebo jiná pravidla Wikipedie a kazí radost ostatním.

Tyto negativní vlivy nakonec ale zase tolik nevadí. Na Wikipedii působí dlouhodobě větší počet zkušených editorů, keří takové chyby zase promptně napravují. Takže jedno z hlavních prvidel Wikipedie je: Ediujte s odvahou! Zase ale ne s odvahou příliš velikou a arogancí sobě vlastní. S takovou nováček daleko nedojde a je posléze zablokován správci, což jsou zkušení uživatelé odpovědní za dodržování pravidel a vybavených speciálními právy. Pro začátečníka bych doporučil čtení a opravy textů a sledování, jak to na Wikipedii chodí.

Wikipedie má své kouzlo. Když do ní něco napíšete, co má hlavu a patu, je pravděpodobné, že už to nikdo nebude měnit a Vaše vlastní dílo zůstane dostupné i vnoučatům Vašich vrstevníků. No nepotěšilo by Vás to? Tímto způsobem se kolem Wikipedie nahromadila skupina nadšenců, kteří do ní přidávají nové informaace, zpracovávají je a třídí, kategorizují, ... a zbytek světa si to může číst - pravděpodobně díky tomu je Wikipedie tak návyková.

Jaká jsou tedy pravidla Wikipedie?

Předně do Wikipedie se smí psát jen to, co již bylo někde jinde publikováno, ale nikoliv copy-paste, ale vlastními slovy. Vy se tak stáváte autorem dané formulace textu a publikujete ho pod volnou licencí, ale zároveň si nevymýšlíte, případně nepublikujete vlastní moudra, což by bylo považováno za porušení pravidel, tzv. vlastní výzkum. Ke každému tvrzení, které je do Wikipedie takto vloženo by měl být přiložen zdroj, odkud se čerpalo. Zdroj by pak měl být pokud možno co nejdůvěryhodnější. Internetové deníčky (blogy), osobní stránky a jim podobné zdroje jsou hodnoceny jako nejméně důvěryhodné, oproti tomu vědecky ověřené zdroje bývají považovány za zdaleka nejdůvěryhodnější. Naplatí to až zas tak skálopevně, viz humbuk s globálním oteplováním a údajně "vědecky" ověřené hypotézy, než se jim přišlo na to že švindlovali a data si vymýšleli.

Také je třeba psát článek vyváženě, tedy aby obsahoval různé pohledy na dané téma odpovídajícím způsobem podle jejich významnosti a to zvlášť tehdy, je li dané téma kontroverzní, nebo nedejbože součástí kulturní války (liberální vs konzervativní názory).

Každopádně pokud byste snad už něco takového psali, je třeba si připravit skutečně skálopevné a vědecky podložené zdroje a argumenty. Lepší je proto věnovat se např. článkům o přírodě, nebo jiným nekonfliktním tématům. Jak článek zavání jen trochu nějakým přesvědčením nebo názorem, chce to silnou náturu. tam se může člověk setkat s aktivismem, propagací, provokacemi a intrikami. Nenechte se tím odradit.

Na Wikipedii je trochu těžší psát a formátovat text, než v běžném textovém editoru. V editačním okně je vidět pouze nevzhledný text který může obsahovat formátovací značky. Na některé formátovací značky existují nástroje v nástrojové liště, jiné je třeba napsat ručně. Například chcete-li napsat nadpis, uzavřete ho do znaků "=" takto: "===Nadpis===", chcete-li napsat odrážku v textu, dáte na začátek řádku hvězdičku "*", když chcete dát odkaz na jiný článek, uzavřete jeho jméno v hranatých závorkách [[Jiný článek]], nebo odkaz na webovou stránku [http://stranka.cz] a tak dále. Podrobný návod na formátování textu je pod editačním oknem, nicméně je mnoho dalších funkcí, které tam popsány nejsou. Rozhodně se hodí, pokud již znáte HTML formátování, usnadňuje to pochopení toho jak značky fungují. Ale podmínkou to rozhodně není a mnoho editorů se obejde i bez toho.

Chcete si to vyzkoušet? Ale jistě, není třeba se ani přihlašovat. www.wikipedie.cz a už si můžete číst, klikat, vyhledávat témata, která Vás zajímají a upravovat článek odkazem "editovat". Přihlášení má své výhody (profil uživatele, sledování článků, možnost hlasovat, soutěžit, vytvářet komunitu, ...) Přihlášení naleznete hned vpravo nahoře. Takže... na co ještě čekáte?


Další moje většinou zcela politicky nekorektní články naleznete zde: http://dalibormusil.blog.idnes.cz/

Autor: Dalibor Musil | úterý 30.3.2010 8:48 | karma článku: 11.98 | přečteno: 2393x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Je radioaktivita škodlivá? A proč vlastně… (1)

Může vás poškodit a může vás i vyléčit. Někdy vám také neuškodí - a když ano, tak ne všem stejně. Všichni se jí bojí. Velice často právem - a někdy neprávem. Tento (a následující blogy) se budou zabývat radioaktivitou.

21.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 321 | Diskuse

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 455 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 261 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 3233 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz